دانشیار دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی مطرح کرد؛
علت اعمال جراحی سنگین و پرعارضه در مراکز معدود

به گزارش خبرنگار مهر، دکتر محمدهادی رادفر، روز پنج شنبه در نشست صنفی جامعه اورولوژی ایران، به موضوع کمبود پزشک در کشور اشاره کرد و گفت: معایب و مضرات افزایش ظرفیت پذیرش دانشجوی پزشکی، بیشتر از منافع آن است و به حوزه درمان کشور ضربه می‌زند.

دبیر جامعه اورولوژی ایران، با بیان این مطلب که موضوع کمبود پزشک باید از جهات مختلف بررسی شود، افزود: امکانات و تجهیزات لازم برای آموزش عملی دانشجویان پزشکی، بیشتر از ظرفیت موجود، فراهم نیست و در نتیجه اگر قرار باشد تعداد بیشتری دانشجوی پزشکی تربیت شوند، پزشکان بی کیفیت تحویل جامعه خواهیم داد.

رادفر با عنوان این مطلب که در حال حاضر نیز ظرفیت پذیرش برای تربیت پزشک متخصص و فوق تخصص در برخی از رشته‌ها متقاضی ندارد و استقبال نمی‌شود، گفت: وقتی بالاجبار تعرفه‌ها را پایین نگه می‌داریم، نتیجه آن همین می‌شود که انگیزه‌ای برای گرفتن تخصص ایجاد نمی‌شود.

دانشیار دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ادامه داد: تعرفه‌ها را سالیانه ۱۰ درصد بالا می بریم، اما تورم چند برابر این تعرفه است. دریافت مالیات از پزشکان چند برابر تعرفه است و هزینه‌های بستری بیماران چند برابر می‌شود، اما تعرفه پزشکان به صورت غیر واقعی تعیین می‌شود.

وی افزود: در چنین شرایطی، عده‌ای از پزشکان مهاجرت می‌کنند و برخی نیز سراغ رشته‌های کم دردسر می‌روند و در نتیجه شاهد هستیم که اعمال جراحی سنگین و پرعارضه فقط در مراکز معدودی انجام می‌شود.

رادفر به توزیع نامتناسب پزشک در کشور به عنوان عامل بروز کمبود پزشک اشاره کرد و گفت: به عنوان مثال، برای رشته اورولوژی در افق ۱۴۰۴، حدود ۱۳۰۰ نفر اورولوژیست نیاز است که باید بگویم در سال گذشته به این عدد رسیده ایم و در حال حاضر نیز هر سال حدود ۵۰ تا ۶۰ متخصص اورولوژی فارغ التحصیل می‌شوند که بیشتر از نیاز کشور است.

وی افزود: بیشتر پزشکان کشور در شهرهای بزرگ تجمع کرده اند و این وظیفه وزارت بهداشت است که با ایجاد مشوق‌های لازم، نسبت به توزیع عادلانه پزشک در کشور اقدام کند.