دبیر کمیته علمی کشوری کووید ۱۹ عنوان کرد؛
پیش بینی شرایط کرونایی کشور در ۳ ماه آینده

به گزارش خبرگزاری مهر، حمیدرضا جماعتی در حاشیه شصت و نهمین جلسه کمیته علمی کشوری کرونا، اظهار داشت: آخرین وضعیت کرونا در جهان و ایران در جلسه کمیته علمی بررسی و مشخص شد که در حال حاضر در آسیا و اروپا، موارد ابتلاء به کرونا و مرگ و میر ناشی از آن، ثابت و رو به کاهش است در حالی که در برخی کشورهای آفریقایی و آمریکایی، شاهد افزایش ابتلاء به زیرسویه های اومیکرون مانند BA4 و BA5 هستیم.

وی افزود: میزان مرگ و میر در سویه اومیکرون و زیرسویه های آن، نسبت به واریانت های قبلی، بیشتر نبوده است بلکه قدرت انتقال اومیکرون، بالا رفته است. با توجه به افزایش اخیر کرونا در برخی کشورها، باید این وضعیت را تا یکی دو هفته آینده رصد کنیم.

جماعتی با بیان اینکه در ایران زیرسویه BA2، غالب است، افزود: زیرسویه های دیگر اومیکرون مانند BA4 و BA5 و BA.X که در آمریکا و کشورهای آفریقایی غالب است، در کشور ما شیوع پیدا نکرده است.

وی خاطرنشان کرد: مطالعات مختلف نشان داده اند که اثربخشی انواع واکسن‌ها در مقابله با اومیکرون نسبت به سایر واریانت های قبلی، مقداری کاهش یافته اگرچه بیشترین اثر واکسیناسیون در کاهش مرگ و میر و بستری بیماران در بیمارستان‌ها بوده و هدف ما نیز همین بوده است.

دبیر کمیته علمی کشوری کرونا ادامه داد: در مطالعات مختلف مشخص شده که در سه ماهه اول بعد از تزریق دو نوبت واکسن، ۷۰ درصد و بعد از ۶ ماه، حدود ۵۰ تا ۶۰ درصد اثربخشی علیه اومیکرون و زیرسویه های آن وجود دارد بنابراین تاکید ما بر تکمیل واکسیناسیون است.

جماعتی تاکید کرد: واکسیناسیون علاوه بر کاهش ابتلاء، بستری و فوت ناشی از کرونا می‌تواند در کاهش عوارض پساکرونا که حتی ممکن است تا یک سال بعد از ابتلاء نیز مشاهده شود، مؤثر باشد. کمیته علمی تکمیل واکسیناسیون کودکان و بزرگسالان را توصیه می‌کند و نوبت چهارم نیز برای افراد پرخطر و دارای سیستم ایمنی ضعیف بر اساس تصمیمات کمیته ملی واکسن کووید ۱۹، قابل تزریق و مورد توصیه کمیته علمی کشوری کرونا است.

وی با بیان اینکه از بیماران غیر کرونایی در زمان بستری در بیمارستان‌ها، تست‌های سی تی اسکن و پی سی آر گرفته می‌شود، گفت: برای بیمارانی که نیازمند اعمال جراحی عمده و سنگین(Major) و دارای علائم کرونا نیستند، انجام تست‌های غربالگری کرونا مانند پی سی آر، ضروری به نظر نمی‌رسد. همچنین سی تی اسکن در صورت عدم وجود علائم عفونی، برای هیچ از بیماران غیر کرونایی توصیه می‌شود و در اعمال جراحی عمده، در صورت نیاز می‌توان از عکس سینه استفاده کرد و نیازی به سی تی اسکن نیست.

دبیر کمیته علمی کشوری کرونا افزود: در صورت وجود علائم کرونا در اعمال جراحی عمده، بر اساس معاینات پزشکی و شرح حال بیماران، ممکن است نیاز به تست پی سی آر و سی تی اسکن وجود داشته باشد اما در مجموع به نظر می‌رسد در صورت عدم انجام جراحی عمده، ضعیف نبودن سیستم ایمنی بدن و مسن نبودن، بیماران غیر کرونایی نیازی به تست‌های غربالگری کرونا ندارند و مقرر شده که راهنمای بالینی در این زمینه توسط کمیته علمی کرونا تهیه و به معاونت درمان وزارت بهداشت ارائه شود.

جماعتی با اشاره به گزارش مواردی از آبله میمونی در چندین کشور دنیا، گفت: تا کنون حدود ۲۲۰ مورد از آبله میمونی در چندین کشور شناسایی شده اما در ایران هنوز هیچ مورد تأیید نشده‌ای از این بیماری، گزارش نشده که البته منتظر گزارش‌های بیشتر از سایر کشورها و پروتکل و روش‌های تشخیصی سازمان جهانی بهداشت هستیم.

وی با بیان اینکه به نظر نمی‌رسد که آبله میمونی، مشکل و مسئله‌ای جدی باشد، گفت: معاونت‌های بهداشت و درمان وزارت بهداشت برای بروز احتمالی آبله میمونی در کشور، آمادگی کامل دارند. از سوی دیگر، بر اساس اطلاعات موجود، هیچ موردی از مبتلایان آبله میمونی، جان خود را از دست نداده اند و اکثر این بیماران بهبود یافته و نیازی به مداخله درمانی ویژه ای نداشته اند.

دبیر کمیته علمی کشوری کرونا تصریح کرد: بر اساس اطلاعات و گزارش‌ها، ممکن است افراد دارای نقص سیستم ایمنی، کودکان و زنان باردار بیشتر در معرض آبله میمونی باشند و علائم این بیماری هم خفیف گزارش شده که جای نگرانی نیست. از سوی دیگر سرعت انتقال آبله میمونی بالا نیست.

جماعتی تاکید کرد: با توجه به اینکه هنوز اطلاعات کافی از آبله میمونی در دنیا وجود ندارد، منتظریم که از سوی سازمان جهانی بهداشت و سازمان‌های علمی سایر کشورها، اطلاعات بیشتری در این زمینه حاصل شود.

وی با اشاره به شیوع آبله مرغان در سطح کشور، گفت: خیلی از مواردی که به عنوان موارد مشکوک آبله میمونی بررسی شود، ممکن است همان آبله مرغان باشد، بنابراین جای نگرانی نیست. راه‌های متحمل انتقال بیماری آبله میمونی، بیشتر از طریق تماس پوستی با لباس، ملحفه و ظروف افراد مبتلا است. تا زمانی که ضایعات پوستی افراد مبتلا کاملاً خشک نشده می‌تواند همانند آبله مرغان، قابلیت سرایت داشته باشد و برای جداسازی افراد بیمار، مشکوک یا آلوده به عامل بیماری‌زا از سایرین به دو تا سه هفته زمان نیاز است.