دبیر کمیته علمی کشوری کووید ۱۹:
گزارشی از اومیکرون نداریم/ واکنش به کرونا در مدارس

به گزارش خبرگزاری مهر، حمیدرضا جماعتی، روز یکشنبه ۲۱ آذر ۱۴۰۰ در حاشیه جلسه کمیته علمی کشوری مقابله با کرونا، افزود: در جلسه امروز کمیته علمی درباره آخرین یافته‌ها از سویه اومیکرون و گسترش آن در کشورهای مختلف جهان صحبت شد و بحث دوم در مورد واکسیناسیون و پلتفرم‌های مختلف آن و دوز بوستر بود.

وی درباره واکسیناسیون افراد زیر ۱۲ سال، گفت: اگر اطلاعات کافی به دست آوریم که نشان دهنده کارایی و عدم عارضه برای سنین زیر ۱۲ سال باشد که معمولاً در برخی کشورها برای ۵ تا ۱۲ سال انجام واکسیناسیون آغاز شده است، ابلاغ می‌شود. اما هنوز در دستور کار نیست و کمیته علمی در حال مطالعه بر روی آن است تا از کشورهایی که در حال انجام این کار هستند، اطلاعات به دست آورد و بر اساس آنها تصمیم گیری کند.

جماعتی تاکید کرد: در یک سری واکسن‌های داخلی نشان داده شده است که نسبت به واکسن‌های خارجی اثربخشی بیشتری دارند و این یک چشم امیدی برای ما باز کرده است که اگر در آینده حمایت کافی صورت گیرد، بتوانیم به صادرات این واکسن‌های داخلی اقدام کنیم.

وی در خصوص واکسن بوستر، تصریح کرد: با این مطالعات داخلی در کشور که نشان دهنده اثربخشی بیشتر واکسن‌های تولید شده داخلی بود، این نوید به ما داده شد که بتوانیم از واکسن‌های داخلی برای دوزهای بوستر استفاده کنیم و شاید حدود ۳۰ میلیون دوز واکسن داریم که می‌توانیم به عنوان دوز بوستر استفاده کنیم.

جماعتی گفت: با توجه به حجم بالای واکسیناسیون انجام شده در کشور گرچه ما تشویق می‌کنیم افرادی که واکسینه نشدند اقدام به تزریق واکسن کنند ولی امیدواریم با انجام دوز بوستر، اگر با پیک جدیدی از اپیدمی یا تشدید بیماری روبرو شدیم، بتوانیم حداقل عوارض ناشی از آن را داشته باشیم.

وی درباره سویه اومیکرون افزود: یکی از گزارش‌هایی که امروز داشتیم در مورد این بود که آیا اُمیکرون در ایران شناسایی شده است یا خیر که تاکنون با توجه به اینکه ۳ مرکز فعال داریم که حتی روزهای تعطیل هم از صبح تا شب در حال فعالیت و ژن سکوئنسینگ هستند، هنوز گزارشی از اومیکرون در ایران نداریم و در حد توانی که داریم در حال بررسی هستیم.

جماعتی در واکنش به اخباری مبنی بر ابتلای دانش آموزان به کرونا بعد از حضور در مدارس، گفت: متأسفانه گزارش‌هایی در این خصوص داشته‌ایم.

دبیر کمیته علمی کشوری کووید ۱۹ افزود: اگر قرار بر حضور دانش آموزان در مدارس است، پروتکل‌ها باید حتماً رعایت شود. مواردی مثل تهویه مناسب، استفاده از ماسک و…، است که اگر بدون رعایت پروتکل‌ها باشد، شاهد شیوع بیماری خواهیم بود.