فشار خون بالا یکی از عوامل مهم بیماری­های قلبی و سکته قلبی است. به همین دلیل است که در این مقاله همه چیز درباره فشار خون را مطرح خواهیم کرد. ما همچنین انواع مشکلات ناشی از اين بيماري را توضیح خواهیم داد. به شما دستگاه فشار خون مناسب معرفی می‌كنيم. برای کسب کردن اطلاعات درباره فشار خون با نسیم حیات آفرین همراه باشید.

فشار خون چیست؟

فشار خون میزان نیرویی است که قلب برای پمپاژ خون به قلب شما وارد می­شود، فشار خون است. این پدیده دو نوع اصلی دارد. فشار سیستولیک فشاری است که زمان بیرون راندن قلب به خون وارد می­شود. فشار دیاستولیک فشاری است که زمان استراحت قلب بین هر پمپاژ به قلب وارد می­شود. واحد اندازه­گیری فشار خون میلی­متر جیوه است و باتوجه به این مسئله که اگر فشار خون شما 140 روی 90 باشد، یعنی فشار سیستولیک 140 میلی­متر جیوه و فشار دیوستولیک 90 میلی­متر جیوه. با توجه به مواردی که ذکر شد شما می­دانید فشار خون چیست. فشار خون ایده­آل برای یک فرد بالغ 90/60 تا 120/80 میلی­متر جیوه است. فشار خون پایین­تر از 90/60، پایین است و فشار خون بالاتر از 140/90به شکل خطرناکی بالاست و باید مدیریت شود. در ادامه این مقاله به بررسی فشارخون پایین، فشار خون نرمال و فشار خون بالا خواهیم پرداخت.

 

فشار خون

فشار خون پایین

همانطور که توضيح داديم فشار خون پایین، از 90/60 و پایین­تر است. اما باید درنظر داشته باشید که آنچه برای یک نفر پایین است، برای فرد دیگر می­تواند کاملا نرمال باشد. فشار پایین می­تواند باعث سرگیجه، سردرد و غش شود. به علاوه، این حالت می‌­تواند در برخی موارد برای فرد تهدید جانی به همراه داشته باشد. فشار پایین می­تواند به دلیل دی­‌هیدراته شدن (کم آبی) یا شرايط پزشکی باشد. پزشک برای اینکه بتواند فشار پایین را درمان کند باید دلیل و منشا آن را پیدا کند.

علائم فشار پایین

فشار خون پایین می­تواند به دلایل مختلفی شکل می­گیرد اما لازم است برای درمان آن با علائم آن آشنا شوید. معمولا علائم فشار خون بسیار واضح هستند. در ادامه به برخی از علائم فشار پایین اشاره خواهیم کرد:

  • سرگیجه و ضعف شدید
  • غش و از حال رفتن
  • حالت تهوع
  • خستگی شدید و عدم تمرکز

چه عواملی فشار خون را بالا میبرد؟

انواع فشار خون پایین

فشار پایین انواع مختلفی دارد و به دلایل مختلفی اتفاق می­افتد. در این بخش از مقاله به بررسی انواع فشار پایین خواهیم پرداخت تا درک بهتری از رخ دادن آن داشته باشیم.

  • افت فشار خون وضعیتی( ارتواستاتیک) : این افت فشار هنگام ایستادن، نشستن یا خوابیدن طولانی مدت رخ می­دهد. این حالت در زمان بارداری و افزایش سن بیشتر رخ می­دهد. این نوع افت فشار در میان افراد مسن شایع­تر است.
  • افت فشار خون پس از غذا: در این حالت از افت فشار خون حدود 1 تا 2 ساعت بعد از خوردن غذا، در افراد مسن یا مبتلا به بیماری­های عصبی خودمختار مثل پارکیسنون اتفاق می­افتد. برای کاهش این وضعیت بهتر است آب زیادی بنوشید و وعده­های غذایی کوچک و کم کربوهیدرات مصرف کنید.
  • افت فشار خون عصبی: این نوع افت فشار خون در میان کودکان و نوجوانان شایع­تر است. این حالت پس از ایستادن طولانی مدت اتفاق می­افتد و به علت ناهماهنگی مغز و قلب است.

فشار خون نرمال

فشار خون نرمال یكی از بخش‌های مهم در همه چیز درباره فشار خون است. باتوجه به تحقیقات پزشکی، فشار خونی که نه پایین باشد و نه بالا، فشار خون نرمال در نظر گرفته می­شود. این در حالی است که لازم است برای فهمیدن فشار خون نرمال، به پزشک مراجعه کنید. در بسیاری از افراد، به دلایل بدنی، اگرچه فشار خون از 120/90 بالاتر است، بدن در شرایط نرمال است و نیازی به درمان یا تغییر سبک زندگی وجود ندارد. داشتن فشار خون نرمال از انواع بیماری قلبی جلوگیری می­کند و سلامت قلبی عروقی شما را تا حد خوبی تضمین می­کند.

فشار بالا

شایع­ترین حالت فشار که باعث بیماری و سکته قلبی شود، فشار خون بالاست. فشار بالا از 140/90 و بالاتر است. اين حالت می‌­تواند باعث علائمی مثل خون دماغ، سردرد شدید و درد قفسه سینه شود. در بین افراد میان سال از هر 5 نفر یک نفر به فشار خون خاموش مبتلاست. بسیاری از افراد با داشتن فشار بالا، هیچ یک از علائم این بیماری را ندارند. به همین دلیل تا مدت­ها بعد شناسایی نشده و آسیبی خاموش را برای بیمار رقم می­زند. برای جلوگیری از آسیب فشار بالا باید بدانید چه عواملی فشار خون را بالا میبرد.

چه عواملی فشار خون را بالا میبرد ؟

فشار بالا در طی زمان ایجاد می­شود و روند یک شبه ندارد. به همین دلیل است که باید عوامل فشار بالا را بدانید تا از انجام دادن پیشگیری کنید. در پاسخ به پرسش چه عواملی فشار خون را بالا میبرد باید گفت سبک زندگی مهمترین عامل فشار بالاست. سیگار کشیدن و الکل می­تواند موجب بالا رفتن فشار شود. مصرف زیاد نمک و نداشتن خواب کافی هم از عوامل مسبب فشار بالاست. وزن بالاتر یعنی فشار بالا؛ برای کنترل فشار بالا، شما باید وزن خود را کنترل کنید. تمام تلاش خود را بکنید تا از هرگونه افزایش وزن شدید جلوگیری کنید.

درمان فشار بالا

فشار خون بالا چند است؟

فشار خون به عواملی مانند وزن، نبض و علائم قلبی مثل تپش قلب بستگی دارد. در واقع می­توان گفت که فشار بالا از 140/90 و بالاتر است. اما لازم است بدانید این عدد ممکن است برای برخی افراد خطرناک نباشد. این عدد یک معیار کلی برای درک بهتر میزان فشار است. پزشکان توصیه می­کنند برای فهمیدن اینکه فشار بالا چند است حتما آزمایش بدهید و بر اساس نتایج آزمایش این عدد را از پزشک خود بپرسید.

انواع دستگاه فشار خون

بسیاری از افراد به دلیل داشتن فشار خون بالا نیاز دارند که دستگاه فشار خون بخرند یا در خانه از آن استفاده کنند. به همین دلیل است که انواع دستگاه فشار خون کدام هستند و کدامیک از انواع دستگاه فشار خون برای شما گزینه مناسبی است. شما همچنین باید از پزشک خود اطلاع کسب کنید که کدام نوع دستگاه فشار خون برای شما مناسب تر است. شما باید براساس نوع بیماری خود، بهترین دستگاه فشار خون را از انواع دستگاه فشار خون انتخاب کنید و سپس اقدام به خرید کنید. دستگاه­های فشارخون شامل ستون جیوه­ای، دستگاه فشار خون انروید و دیجیتال است که در میان این سه نوع ستون جیوه­ای کاربرد خانگی کمتری دارد.

دستگاه فشار خون دیجیتال

دستگاه فشار خون دیجیتال محبوبترین نوع دستگاه فشار خون است. این نوع دستگاه برای بازو و مچ در دسترس است. دستگاه فشارخون مچی قابل حمل بوده و به راحتی در دسترس است. اما با توجه به مطالعات انجام شده روی این دستگاه، دانشمندان معتقدند که این مانیتور­های مچی به اندازه مانیتورهای بازویی دقیق نیستند و ممکن است به دلیل تفاوت موقعیت مچ دست، نتایج اشتباهی در دسترس قرار دهد.

فشار خون

دستگاه فشار خون انروید

این نوع دستگاه فشار  بسیار ساده، مقرون به صرفه و قابل حمل هستند. برای اطمینان از نتایج دقیق پزشک باید نحوه استفاده از دستگاه فشار انروید به دقت بینایی نیاز دارد. پس هنگام خرید دستگاه فشار انروید دقت فراوانی به خرج دهید.

 

دستگاه فشار خون انروید

بهترین دستگاه فشار خون

برای تشخیص بهترین دستگاه فشار خون باید به عوامل زیادی دقت کرد. برای مثال اهمیت زیادی دارد که بدانید قیمت دستگاه فشار خون چقدر است. اندازه کاف، مطمئن بودن، داشتن نمایشگر دیجیتال نیز از عوامل مهم در انتخاب بهترین دستگاه فشار خون هستند. بعضی از انواع دستگاه فشار خون توانایی ذخیره خوانش­های قبلی را دارند. این برای بررسی کردن نوسان فشار خون اهمیت زیادی دارد. به طور کل با در نظر گرفتن تمام این موارد می­توانید بهترین دستگاه فشار خون را انتخاب کنید. در میان تمام برندهای موجود در بازار برای خرید بهترین دستگاه فشار خون، برند OMRON یکی از بهترین و باکیفیت­ترین کمپانی­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­های فعال در زمینه تولید دستگاه فشار خون است.

 omron

شما در این مقاله درباره فشار خون، دلایل آن و ویژگی­های آن اطلاعات کسب کردید و با دستگاه فشار خون نیز آشنایی پیدا کردید. همه چیز درباره فشار خون را می‌دانيد. شما می­توانید در مجله نسیم حیات به خواندن درباره مهندسی پزشکی و جدیدترین اخبار پزشکی بخوانید یا به فروشگاه نسیم حیات سری بزنید و از محصولات پزشکی ما خرید کنید.

منبع: medicalnewstoday