جهان پزشکی با یک دگرگونی بزرگ مواجه است. ایمپلنت های مغزی می توانند خوانش­‌های مغزی را تغییر بدهند و بیماری و بیماری­‌های مزمن یا لاعلاجی مثل فلجی را درمان کند. ایمپلنت ها رایانه­‌های کوچکی هستند که در مغز کارگذاری می‌­شوند تا فرد بتواند بر معلولیت‌­های خود فارغ آید.  ما در نسیم حیات آفرین قصد داریم توضیح دهیم که ایمپلنت مغزی چیست و چه کاربردی دارد و جهان پزشکی چقدر با دستیابی به ایمپلنت مغزی فاصله دارد. با مجله پزشکی نسیم حیات آفرین همراه باشید.

ایمپلنت مغزی

ایمپلنت عصبی یک دستگاه است که در بدن قرار می­‌گیرد و با نورون‌­ها تعامل دارد. نورون‌­ها سلول­‌هایی هستند که با الکتریسیته با هم ارتباط برقرار می­‌کنند. ایمپلنت تکانه­‌های الکتریکی را در یک الگو و روندهای خاصی شلیک می­کند. ایمپلنت وسیله­‌ای شناخته شده است که در یک عمل جراحی در بدن انسان قرار می­‌گیرد. این دستگاه به صورت کلی معمولا نوعی الکترود است که با آن اجازه ثبت فعالیت­‌های عصبی ممکن می‌­شود. این تکنولوژی می‌­تواند علم پزشکی را چندین برابر گسترش دارد و جهان پزشکی و مهندسی را به طور کل گسترش دهد.

به عبارت دیگر در پاسخ به ایمپلنت مغزی چیست می‌توان گفت ایمپلنت‌های عصبی، دانشمندان را قادر می‌­کند تا با سیستم عصبی تعامل داشته باشد. نام کلی این تکنولوژی الکتروسئوتیکال یا بیوالکترونیک است. اینگونه مداخلات در سیستم­‌های عصبی امکان تبدیل شدن به یک ابزار فوق‌­العاده در علم پزشکی را دارد. تاکنون علم پزشکی محدود به دستگاه‌­های بیرونی متکی بوده تا  بتواند بیماری‌­های مزمن را درمان کند. اما با عملی شدن ایده ایمپلنت عصبی می­‌توان بدن را با کمک سیستم عصبی خودش بهبود داد.

ایمپلنت های مغز و اعصاب

دانشمندان معتقدند تمام عملکردهای سیستم عصبی و مغز، می­تواند با ایمپلنت­های مغز و اعصاب بهبود یابد. عملکرد سیستم عصبی را درنظر بگیریم. فکر کردن، دیدن، شنیدن، احساس کردن و حرکت کردن را کنترل می­کند. فرایندهای غیرارادی نیز توسط سیستم عصبی کنترل می­شود. فرایندهای غیرارادی نیز توسط سیستم عصبی کنترل می­شوند. تپش قلب، سیستم‌­های التهابی و ایمنی بدن در این گروه قرار­گیرند. اگر تکنولوژی پزشکی در جهت درستی قرار بگیرد. علم پزشکی و محدودیت­های آن تا ابد تغییر خواهد یافت.

ایمپلنت مغز و اعصاب

کاربرد ایمپلنت مغزی

ایمپلنت مغزی برای درمان تحریک عمقی است. این درمان به صورتی است که در آن الکترودها یا همان ایمپلنت های عصبی در اعماق مغز قرار می­گیرد. قرار دادن ایمپلنت‌های مغزی در این نقطه کاربرد تحریک الکترونیکی برای کاهش علائم اختلالات مغزی مختلف قرار می­گیرد. علاوه بر این ایمپلنت‌­های مغزی برای اختلالاتی مثل سندروم تروت و بیماری‌های روانی مثل افسردگی نیز می‌­تواند مفید باشد. از دیگر کاربردهای ایمپلنت­‌های عصبی این است که می­‌توانند درمان احتمالی برای پارکینسون و صرع و دتسویی باشند. در نهایت کاشت ایمپلنت مغزی با اتصال به عصب واگ موجب درمان نارسایی قلبی، سکته مغزی و دیابت نوع 2 و میگرن است. عصب واگ یک عصب بی­‌نهایت مهم است که ساقه مغز را به اندام­های کلیدی وصل می­کند.

فعالان حوزه ساخت ایمپلنت مغزی

گروه­های پزشکی، دانشگاهیان و پزشکان بسیاری در زمینه تولید ایمپلنت های مغزی فعالیت می­کنند. در ایران، معاونت علم و فناوری ریاست جمهوری در حوزه ایمپلنت فعالیت می­کنند. دانشمندان و دانشجویان زیادی در راستای تسریع فرایندهای تولید ایمپلنت در ایران فعالیت می­کنند. چندین دانشمند و پزشک در استرالیا روی پردازش ایمپلنت عصبی فعالیت می­کنند که می­تواند روند تولید ایمپلنت را تسریع کند.

ایمپلنت مغزی ایلان ماسک

ایلان ماسک کارآفرین موفق آمریکایی، بزرگترین و مهمترین پروژه ساخت ایمپلنت برای اهداف پزشکی را مدیریت می­کند. ایمپلنت مغزی ایلان ماسک که به عنوان نورولینک شناخته می­شود با هدف درمان بیماری­های مزمن خواهد بود. بر اساس اخبار به دست آمده ایمپلنت مغزی تسلا یا همان نورالینک می­تواند تغییرات شگرفی در جهان پزشکی وجود خواهد داشت. ایلان ماسک قصد جدی دارد در راستای درمان بیماری­هایی مثل سرطان، تمام تلاش خود را به کار ببندد. او همچنین از بهترین و حرفه­ای­ترین پزشکان و مهندسان دعوت به کار کردن روی پروژه نورالینک با سرعت بیشتری پیش رود.

دورنمای ایمپلنت مغزی چیست

با اینکه تکنولوژی در سال­های گذشته تکنولوژی با سرعت چندین برابر رشد پیدا کرده و چندین برابر گسترش یافته است. همچنان دور از باور است که با قرار دادن چیپ با الکترودی درون مغز توان بیماری­های بزرگ و مهم را به طور کل درمان کرده. با این مسائل دانشمندان با سرعت چندین برابر فعالیت می­کنند و در آینده نزدیک ایمپلنت­های مغزی در پزشکی به یک ترند تبدیل خواهد شد.

آینده ایمپلنت مغز و اعصاب

خود مختاری و ایمپلنت عصبی

در چنین گسترشات شگرفی معمولا انسان خود را با یک سوال اخلاقی رو به رو می­بیند. با استفاده از این تکنولوژی چه حدی از خودمختاری انسان تضعیف می­شود و چالش­های رو به رو در این مسئله چیست.شما در این مقاله آموختید ایمپلنت مغزی چیست و کاربردهای آن کجاست. برای خواندن اطلاعات بیشتر، با نسیم حیات به جدیدترین اخبار پزشکی و تکنولوژی می­پردازد. با نسیم حیات آفرین همراه باشید.

منابع:spectrum

ایسنا