رئیس کمیته کشوری کاشت حلزون؛
ایران از کشورهای پیشرو در کاشت حلزون شنوایی است

به گزارش خبرگزاری مهر، مسعود متصدی زرندی، در پاسخ به این سوال که وجود هیأت امنای صرفه جویی ارزی چقدر در عدالت سازی و تأمین پروتزها حائز اهمیت است، اظهار داشت: یکی از پایه‌ها و ستون‌های محکم موفقیت در کاشت حلزون کشورمان، وجود هیأت امنای صرفه جویی ارزی در برهه‌های زمانی متفاوت بوده است و مشکلات متعددی توسط این نهاد رفع شده است به طور مثال خریدهای تجمیعی هیأت امنا منجر شده تا با قیمت مناسب پروتز برای کشور تأمین شود.

وی افزود: از اقدامات هیأت امنا طی این سال‌ها که به عنوان پشتیبان و رمز موفقیت در کمک به بیماران کاشت حلزون محسوب می‌شود مجاب کردن دولت برای تعیین ردیف بودجه اعتباری مشخص جهت حمایت از کاشت حلزون شنوایی بیماران ناشنوا در بودجه سالانه کشور است. علاوه بر این یکی از مهمترین اقدامات هیأت امنا در تمام سال‌هایی که کشور ما تحت فشارهای تحریم قرار دارد توانمندی هر ساله این نهاد در تأمین پروتزهای کشور علی‌رغم عدم تخصیص بودجه‌های مصوب بوده است.

رئیس بخش کاشت حلزون بیمارستان امیراعلم عنوان کرد: برخی از لحاظ اقتصادی احساس می‌کنند وضع کشور در تأمین پروتز در سال‌های اخیر سخت‌تر شده است اما به همت و کمک هیأت امنای صرفه جویی ارزی نه تنها در زمینه تأمین پروتزهای بیماران ناشنوا افت نکردیم بلکه تعداد پروتزهای دریافتی را نیز افرایش داده‌ایم.

متصدی افزود: زمانی بود که کشور ما ۶۰ یا ۷۰ پروتز می‌خرید اما پس از آن به آرامی میزان خرید افزایش یافت ولی خوشبختانه بنده این توفیق را دارم که بگویم به همت هیأت امنای صرفه جویی ارزی در سال گذشته نزدیک به ۲۰۰۰ پروتز برای بیماران تأمین شده است. همچنین هیأت امنای صرفه جویی ارزی با ایجاد فضای رقابتی قادر به کاهش قیمت‌ها تا یک سوم شد.

وی یادآور شد: کاشت پروتز حلزون یک جراحی نجات بخش محسوب می‌شود به این معنا که کودک دارای معلولیت ناشنوایی را تبدیل به فردی شنوا می‌کند و پس از آن کودک همانند هم سن و سالان خود می‌تواند به مدرسه عادی و دانشگاه برود و بر اساس تحصیلات انجام شده شغل مورد نظر خود را انتخاب کند. بنابراین کاشت حلزون یک اتفاق، تغییر و انقلاب بسیار بزرگ در پزشکی است.

متصدی با بیان اینکه ایران از جمله کشورهای پیشرو در کاشت پروتز حلزون بوده و بیش از ۲۸ سال است که ما در کشورمان جراحی کاشت پروتز حلزون شنوایی را انجام می‌دهیم، افزود: این جراحی یک کار تیمی است تا برای بیمار بهترین نتیجه حاصل شود از این جهت این کار تیمی همانند یک مثلث تشبیه می‌شود که اولین ضلع و در رأس مثلث هیأت امنای صرفه جویی ارزی است که مسائل مربوط به تأمین هزینه و خرید پروتزها را بر عهده دارد بنابراین هیأت امنای صرفه جویی ارزی در دهه‌های گذشته مشغول خدمت رسانی بوده و ما شاهد پیشرفت‌ها و کمک‌های وافر این نهاد برای بیماران هستیم.

رئیس کمیته کشوری کاشت حلزون یادآور شد: ضلع دیگر مثلث جراحان هستند که پروتز حلزون شنوایی را در سر بیمار نیازمند کاشت حلزون کار گذاشته بنابراین گروهی از افراد که فوق تخصص گوش بوده قادر به انجام این جراحی‌اند که این خود بخش دیگری از این مثلث را تشکیل می‌دهد که ضلع بسیار پیچیده‌ای است و بایستی جراحان با تجربه در این زمینه داشته باشیم و خود این پزشکان جراحانی را آموزش دهند که قادر به خدمت رسانی باشند و ما حصل کار این ضلع، با همراهی هیأت امنای صرفه جویی ارزی تأسیس ۱۵ بخش مربوط به کاشت پروتز حلزون شنوایی در سراسر کشور است.

وی گفت: ضلع دیگر مثلث، کمپانی‌های تولیدکننده پروتز کاشت حلزون هستند و با توجه به اینکه پروتزها « high-tech » است هر کشوری تکنولوژی ارائه دستگاه‌ها را ندارد بنابراین گروه دیگری از افراد در قالب کمیته فنی به عنوان کارشناس مسائل مربوط به پروتزهای خریداری شده توسط شرکت‌ها را بررسی می‌کنند که این کمیته زیر نظر معاونت درمان وزارت بهداشت فعالیت می‌کند همچنین برای آنکه بتوانیم تصمیمات درست، عادلانه و در عین حال علمی و فنی خوبی برای بیماران نیازمند کاشت حلزون شنوایی بگیریم ۲ کمیته علمی و فنی تشکیل داده‌ایم.

مدیر گروه گوش، گلو و بینی دانشگاه علوم پزشکی تهران یادآور شد: در کشور از هر ۱۰۰۰ کودکی که متولد می‌شوند یک کودک ناشنوا به دنیا می‌آید که نیازمند جراحی پروتز حلزون شنوایی است و باتوجه پیشرو بودن کشور ما در این زمینه و اینکه بیش از ۳ دهه است که کاشت پروتز انجام می‌دهد جزو برترین‌ها محسوب شده لذا کشورهای همجوار همچون عراق، جنوب خلیج فارس، کشورهای شمال ایران همچون تاجیکستان، ارمنستان، قرقیزستان و به خصوص بخش زیادی از بیماران کشور افغانستان وارد ایران می‌شوند تا کاشت پروتز برای آنها انجام شود درصورتی که این امکان برای آنها در سایر کشورها وجود ندارد.

متصدی خاطرنشان کرد: بنده بیش از سه دهه از عمر خود را وقف کاشت حلزون کرده ام و با توجه به جراحی‌های انجام شده اگر امروز نقشه کل کشور را ملاحظه نمائید با ۱۵ مرکزی که برای کاشت حلزون در سراسر کشور تأسیس شده است امروزه چتر حمایتی بسیار وسیع هیأت امنا کل کشور را پوشش می‌دهد لذا دیگر لازم نیست به طور مثال بیماران سیستان و بلوچستانی، اهوازی یا آذربایجانی و دیگر استان‌ها برای درمان کاشت حلزون به تهران مراجعه کنند.