عضو کمیته علمی کشوری کووید ۱۹:
جهش‌های اومیکرون نگران کننده است/ ۱۳ درصد مردم واکسن نزده‌اند

به گزارش خبرگزاری مهر، مسعود یونسیان اظهار داشت: در حال حاضر حدود ۸۷ درصد از جمعیت هدف، دوز اول واکسن کرونا را تزریق کرده‌اند و واکسن نیز به مقدار کافی برای ۱۳ درصد باقی مانده وجود دارد که البته این افراد ممکن است تمایلی به تزریق واکسن نداشته باشند. در این شرایط باید بهره‌مندی از خدمات عمومی منوط به رعایت اصول بهداشتی و واکسیناسیون باشد.

وی افزود: بهره‌مندی از خدمات با شرط رعایت اصول بهداشتی و واکسیناسیون، به معنی اجباری بودن آن نیست بلکه یک فرد می‌تواند واکسن تزریق نکند اما باید در منزل خود بماند و با حضور در وسایل حمل و نقل عمومی و اماکنی مانند رستوران، سلامت جامعه را به مخاطره نیندازد.

عضو کمیته علمی کشوری کرونا گفت: اومیکرون از نظر تعداد جهش‌های رخ داده در ویروس، نگران کننده بوده و هنوز در مورد اینکه اثرات آن بر روی ابتلا، بستری و کشندگی و پاسخ به واکسن چه میزان است، اطلاعات دقیقی نداریم اما گزارشات اولیه آفریقای جنوبی نشان داده که بخش عمده بستری شدگان با ویروس اومیکرون، واکسینه نشده بودند.

وی افزود: برداشت فعلی ما این است که واکسن‌های کرونا در مورد واریانت اومیکرون نیز اثربخشی دارد اما مقدار دقیق اثربخشی، به گذشت زمان نیاز دارد. شعار ما از اینکه چند درصد جامعه باید واکسن تزریق کنند تا سایر افراد جامعه، درگیر نشوند به این تغییر پیدا کرده که چه افرادای باید واکسن تزریق کنند تا خودشان درگیر نشوند.

یونسیان خاطرنشان کرد: افرادی که برای سلامتی خودشان، خانواده، اطرافیان و جامعه، ارزش و احترام قائل هستند، انتظار می‌رود که در اولین فرصت، هر واکسنی که در کشور وجود دارد را تزریق کنند. بارها گفته‌ایم و نمی‌دانیم که چگونه تقاضا کنیم که اگر سلامتی برایتان مهم است، واکسن تزریق کنید.

عضو کمیته علمی کشوری کرونا تصریح کرد: ورود ویروس جهش یافته اومیکرون به ایران، اجتناب ناپذیر است و در کشورهای بسیار پیشرفته‌تر از ما از نظر بهداشتی و پیشگیری نیز نتوانسته‌اند جلوی انتقال این ویروس به کشورشان را بگیرند. تنها راهی که می‌توانیم در حال حاضر سلامت خود و اطرافیانمان را تضمین کنیم، این است که بیش از این فریب شایعات گروه‌های ضد واکسن را نخوریم و به واقعیت‌ها توجه کنیم.