به گزارش خبرگزاری مهر، سید حیدر محمدی، در حاشیه نمایشگاه دارویی ایران فارما در محل مصلای بزرگ امام خمینی، با عنوان این مطلب که در صنعت داروسازی پیشرفت زیادی داشتیم، گفت: تولیدکنندگان ما در سال ۱۳۹۹ از نظر عددی ۹۹ درصد حجم بازار دارویی‌مان را به خودشان اختصاص دادند که تقریباً نسبت با سال قبل ۲ درصد از نظر عددی رشد داشت. از نظر ریالی هم از ۷۰ درصد سهم ریالی بازار به ۸۵ درصد افزایش یافت.

وی افزود: سال گذشته بالغ بر ۳۶ هزار میلیارد تومان عدد بازار دارویی کشور بود که نشان می‌دهد از سوی واردات به سمت تولید می‌رویم و البته عمق تولیدمان هم زیاد می‌شود. یعنی ما در زمینه محصول نهایی و مواد اولیه مستمرا عمق تولید را زیاد می‌کنیم. زیرا تولید مراحل مختلفی دارد و هرچه تولید عمیقتر باشد، ارزبری کمتری دارد و طبیعتاً شاخص ها و مولفه های تولید برایمان ارزشمندتر است.

محمدی ادامه داد: در حوزه واکسن کرونا هم اکنون سه تولید کننده واکسن مجوز مصرف دریافت کردند و چند تولیدکننده هم در مسیر اخذ مجوز هستند که امیدواریم به زودی وارد این عرصه شوند. صنعت دارویی ما با افتخار جزو اولین های دنیاست.

وی درباره مجوزهای واکسن های داخلی کرونا، گفت: اولین واکسن برکت بود که خرداد ماه مجوز گرفت و دومین واکسن انستیتو پاستور بود. واکسن سومی که مجوز ما را دریافت کرده، اسپایکوژن بود و در حال حاضر هم دو واکسن دیگر در مسیر مطالعه فاز سوم هستند که اگر آن را به پایان رسانده و نتیجه اولیه را اعلام کنند، وارد بازار مصرف می‌شوند.

محمدی درباره واردات واکسن نیز افزود: ما واردات واکسن کرونا را ادامه می‌دهیم. تا این لحظه حدود ۱۰۰ میلیون واکسن تامین کردیم که بخش اعظم و حدود ۹۰ درصدش مربوط به حوزه واردات و حدود ۱۰ میلیون از آن برای تولید داخل بوده است. مجموع واردات و تولید داخل تا مرز ۲۰۰ میلیون ادامه می‌یابد.